شما هم روزانه در گوشی هوشمند خود با اپلیکیشن های مختلف سر و کار داشته و از آنها استفاده می کنید، اما آیا تاکنون از خود پرسیده اید که این برنامه ها چگونه و با چه زبان های برنامه نویسی طراحی و منتشر می شوند؟ برای پاسخ به این پرسش با ما همراه باشید تا در خصوص برنامه نویسی موبایل و زبان های آن بیشتر بدانیم.

براساس آمارهای ارائه شده از سوی مرکز آمار و تحقیقات بین الملل افرادی که از تلفن های هوشمند استفاده می نمایند به طور میانگین در روز حدود ۲۶۱۷ مرتبه صفحه گوشی خود را لمس و با آن کاری را انجام می دهند و حسب آمار این مرکز، میانگین استفاده از تلفن همراه در روز ۱۴۵ دقیقه عنوان شده است.

با توجه به این آمار می توان به این نکته پی برد که امروز زمان آن فرا رسیده است که به اهمیت برنامه نویسی موبایل جهت تولید اپلیکیشن و بازاریابی کاربران هدف، توجه ویژه ای داشته باشیم. کاربران موبایل و دستگاه های هوشمند در گروه فعالترین و در دسترس ترین کاربران به شمار رفته و بازاریابی کسب و کار از این جامعه می تواند بسیار تاثیرگذار و مثمر ثمر باشد.

یکی از نقاط مثبت این امر این است که شما با برنامه نویسی موبایل و راه اندازی و عرضه یک اپلیکیشن می توانید کاربران زیادی را به سوی خود جلب کرده و محصولات خود را به آنها عرضه نمایید و از همین راه می توانید به افزایش فروش و درآمد در کنار نگهداری مشتریان و کاربران خود دست یابید.

بازاریابی تلفن همراه روز به روز وارد مراحل پیشرفته تری می شود و گوشی های هوشمند دنیای دیجیتال را دچار تحولات بسیاری کرده است. صاحبین کسب و کار و تجارت های کوچک و بزرگ نیز همراه با موج تغییرات در حال استفاده بیشتر از جدیدترین روش بازاریابی یعنی اپلیکیشن های موبایل هستند و قصد استفاده بیشتر از این روش نوین را دارند.

برهمین اساس اگر شما نیز می خواهید وارد این عرصه پرسود شوید در ابتدا باید بدانید برنامه نویسی موبایل چگونه و با چه زبان های برنامه نویسی قابل اجرا است. برای داشتن یک اپلیکیشن مناسب بایستی بهترین زبان برنامه نویسی موبایل با توجه به نیازهای اپلیکیشن هدف انتخاب شود و توانایی سازگاری با پلتفرم های مدرن موبایل را داشته باشد.

برای انتخاب بهترین زبان برنامه نویسی موبایل برای آغاز عرضه اپلیکیشن خود باید در ابتدا به این پرس پاسخ دهید که هدفتان از ایجاد این اپلیکیشن چیست و چه قابلیت ها و امکاناتی را باید دارا باشد؟

با پاسخ به این سوال و مقایسه با قابلیت های زبان های مختلف برنامه نویسی موبایل می توانید بهترین آنها برای خود را انتخاب کنید.

در ادامه به معرفی برخی از زبان های برنامه نویسی موبایل که در سطح جهانی پرکاربرد و مشهور هستند، می پردازیم.

آشنایی با برنامه نویسی موبایل و زبان های آن

۱.BuildFire.JS

این زبان برنامه نویسی از یک SDKو همچنین جاوا اسکریپت استفاده می کند و کاربران تنها با نصب چند پلاگین می توانند ۷۰ درصد اموری که توسط یک اپلیکیشن انجام می شود را در برنامه خود قرار دهند. در واقع در این زبان برنامه نویسی، کاربر به راحتی با نصب پلاگین ها بخش عمده ای از مسیر طراحی برنامه را طی کرده و در زمان کوتاهی به هدف خود خواهد رسید.

آشنایی با برنامه نویسی موبایل و زبان های آن

۲. Python

زبان برنامه نویسی pythonمشهورترین زبان برنامه نویسی برای طراحی اپلیکیشن های موبایل در دنیا است. این زبان، یک زبان برنامه نویسی سطح بالا بوده که در حوزه های مختلف وب، دسکتاپ، اپلیکیشن ها و آنالیز داده های عددی از آن استفاده می شود. سایت ها و اپلیکیشن های معروفی نظیر یوتیوب و اینستاگرام براساس این زبان برنامه نویسی طراحی و تهیه شده اند.

۳. Java

یکی از محبوبترین زبان های برنامه نویسی موبایل جاوا است که اغلب اپلیکیشن های نوشته شده تا امروز، با این زبان نوشته شده است. Javaدر میان کاربران محبوبیت فراوانی داشته و مناسب ترین زبان برای توسعه اپلیکیشن های موبایل است زیرا برنامه های نوشته شده با این زبان، بر روی تمام پلتفرم های اندروید قابل اجرا است.

لازم به ذکر است اندروید خود نیز با java  نوشته شده است و اگر شما بتوانید این زبان را به خوبی فرا بگیرید، می توانید اپلیکیشن های زیادی را بدون محدودیت خاصی تولید کنید.

آشنایی با برنامه نویسی موبایل و زبان های آن

۴. PHP

زبان PHPیک زبان برنامه نویسی سمت سرور و کد باز می باشد که در ابتدا برای طراحی وب سایت از آن استفاده می شد. این استفاده با توجه به قابلیت های PHPروز به روز افزایش یافت و اکنون بیشترین استفاده از زبان های برنامه نویسی در سراسر دنیا را به خود اختصاص داده است به نحوی که توسط قریب به ۷۹ درصد از برنامه نویسان دنیا از آن استفاده می کنند.

همچنین با استفاده از PHAPتوسعه دهندگان می توانند به سادگی اپلیکیشن های اندروید، iosو ویندوز طراحی و تولید کنند.

۵. swift

آینده زبان برنامه نویسی در دستان swiftاست. این زبان که نام خود را از تجارت به ارث برده است در سال ۲۰۱۴ توسط Apple Incبه منظور برنامه نویسی iosو OS Xو سایر سیستم های مرتبط با آن و همچنین لینوکس ایجاد شد.

این زبان برنامه نویسی از سرعت رشد و توسعه بالایی برخوردار بوده و برنامه نویسان آن از بیشتری بازار کار در میان برنامه نویسان موبایل برخوردار هستند.

حتی گوگل نیز قصد دارد swiftرا جایگزین جاوا در برنامه نویسی سطح بالای خود قرار دهد و در صورت این کار، این زبان به بهترین زبان برنامه نویسی موبایل دنیا تبدیل خواهد شد.

البته هنوز swiftتنها برای برنامه نویسی موبایل بر مبنای iosاست اما از آنجا که قابل استفاده در لینکوس بوده و کد باز می باشد، می توان نتیجه گرفت که قابل تطبیق با تمامی سیستم عامل ها خواهد بود. به طور قطع با روی آوردن تعداد بیشتری از برنامه نویسان به این زبان، شاهد رشد و پیشرفت چشمگیر آن خواهیم بود.

گفتنی است زبان های دیگری نیز برای برنامه نویسی موبایل از قبیل HTML 5، SQL، C++، Rust، Perlو Javascriptوجود دارد اما اگر به فکر برنامه نویسی موبایل همگام با دانش روز هستید، سراغ دو زبان swiftو BuildFireبروید که آینده برنامه نویسی را هدف خود قرار داده و هر روز به موفقیت ها و پیشرفت های بیشتری دست می یابند.

 

با توجه به موارد گفته شده بنظر می رسد برنامه نویسی موبایل در دنیای دیجیتال امروز که دستگاه های هوشمند سهم زیادی در زندگی روزمره انسان ها دارند، می تواند راهی برا کسب درآمدهای بیشتر و جذب مخاطب و مشتریان فراوان باشد اگر همواره به فکر ارتقای خود و کسب دانش های روز دنیا باشیم.